Областният управител Никола Чанев бе гост на тържеството по случай 100-годишния юбилей на ОУ „Васил Левски“ в с. Дрангово, община Кирково. Първото светско училище в селото отваря врати през далечната 1924 г и оттогава през него са преминали десетки поколения. „ Моето присъствие тук е и ангажимент от страна на държавата, че школото ще продължи да съществува, ще го защитим и ще дадем възможност на неговите даровити деца да останат да учат в родното си място. Благодаря им за искрената емоция и нека продължават да пишат в летописната книга на селото, защото те да бъдещето на Дрангово“, подчерта Чанев. Сред гостите на празника бяха още кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман, заместник-кметът Валентина Димитрова, началникът на РУО Ангелина Костова, директори на училища, бивши учители и възпитаници на училището. Народният представител Цвета Караянчева изпрати поздравителен адрес, в който се казва: „Приемете моите най-сърдечни пожелания за здраве и дръзновение, упоритост и постоянство, творческо и любознание. Горда съм, че заедно запазихме училището в Дрангово и не позволихме в едно живо село като вашето да бъде погубена с лека ръка една вековна традиция“. Първата схлупена класна стая на училището в Дрангово била до един покрив с джамията. Заради религиозни предразсъдъци и разпокъсаността на селото в началото светското образование трудно си пробива път. Днес проблемът е друг – има просторни класни стаи, но заради демографския срив няма достатъчно деца. От името на Инициативната група „По стъпките на миналото – към бъдещето на Дрангово“ журналистът Валери Ковачев подари на директора Мирослава Ликова живо цвете с пожелание училището да има дълъг живот и награди победителите в конкурса за рисунка „Училище любимо, ние пак сме тук!“.





