Ерол Хадживейсал е назначен за заместник-областен управител на област Кърджали

Със заповед на министър-председателя Румен Радев Ерол Вейсал Хадживейсал е назначен за заместник-областен управител на област Кърджали. Днес той беше представен пред колектива на Областната администрация от областния управител Бисер Николов.
Ерол Вейсал Хадживейсал е роден на 22 декември 1973 г. във Фотиново, община Кирково. От 1986 г. живее в Момчилград. Завършил е Учителския институт „Любен Каравелов“ в Кърджали. След това завършва бакалавърска степен „Бизнес администрация“ във филиала на Варненския свободен университет в Смолян. В същия филиал придобива магистърска степен по „Данъчно и митническо право“.
Дълги години е работил в Англия в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, като управител и мениджър на хотели. Развива собствен бизнес в областта на ресторантьорството и транспортните услуги. Седем години е председател на Футболен клуб „Родопи“ – Момчилград.
На парламентарните избори на 19 април тази година е на седмо място в листата за народни представители на „Прогресивна България“ в 9-ти Многомандатен изборен район-Кърджали.

Заместник-областният управител Георги Янев преряза лентата на откриването на обновената сграда на НОИ в Кърджали

Заместник-областният управител на област Кърджали Георги Янев участва днес в официалното откриване на обновената сграда на Териториалното поделение на Националния осигурителен институт /ТП на НОИ/ в Кърджали. Той преряза лентата заедно с директора на ТП на НОИ Свилена Янчина и заместник-кмета на община Кърджали Тунджай Шюкрю.
Строително-монтажните дейности, с които са реализирани енергоспестяващи мерки и енергийно обновяване на административната сграда са по проект, финансиран от Европейския съюз /NextGenerationEU/ чрез механизма за възстановяване и устойчивост /МВУ/.
Георги Янев поздрави от свое име и от името на областния управител Бисер Николов, които отсъстваше от града поради неотложни ангажименти, служителите на ТП на НОИ, гостите и всички присъстващите по случай приятния повод – успешно реализирания проект за енергоспестяващи мерки и енергийно обновяване на административната сграда ТП на НОИ.
За никого не е тайна, че Териториалното поделение на НОИ в Кърджали е една от най-посещаваните държавни институции на територията на областта. Към Вас ежедневно се обръщат стотици млади и стари хора, които са една от най-уязвимите части на нашето общество. Пожелавам Ви този завършен проект да създаде още по-оптимални условия за ефективна работа, професионално развитие и качествено обслужване, изтъкна Георги Янев. Той благодари и на изпълнителите на проекта – проектанти, експерти строители, ръководители доставчици и партньори за добре свършената работа и им пожела здраве и успехи.
В словото Свилена Янчина посочи постигнати конкретни стойности след успешно реализирания проект, които са изчислени от независим сертифициран енергиен одитор – постигнат е клас на енергопотребление на сградата „А“ – възможно най-високия; намаление с над 56 % на емисиите на парникови газове – 34 тона годишно; понижение с над 56 % на годишното потребление на първична енергия до 163 385 KWh при изискуем минимум от 30 % спестяване.
Договорът за финансиране с Министерството на регионалното развитие и благоустройството е на обща стойност 186 023 евро, от които 164 055 евро са безвъзмездна финансова помощ по Механизма за възстановяване и устойчивост и 21 968 евро съфинансиране от НОИ и съсобствениците на общите части на сградата. Реално отчетените разходи след приключване на проекта са 152 031 евро или с 18 % по-малко от договорената сума.
Убедена съм, че тази сграда ще бъде място, в което гражданите ще продължат да получават компетентно съдействие, а служителите условия за спокойна, ефективна и качествена работа. Място, което ще отразява най-пълно ценностите на НОИ – професионализъм, почтеност и уважение, каза Свилена Янчина.

Областният управител Бисер Николов участва в Националния тракийски младежки събор на „Илиева нива“

Областният управител на област Кърджали Бисер Николов участва вчера в Националния тракийски младежки събор по повод 30 години от откриването на Мемориалния комплекс „Илиева нива“ край село Глумово, община Ивайловград, посветен на паметта на над 200 деца, станали невинни жертви през 1913 г. Той бе организиран от Община Ивайловград и Съюза на тракийските дружества в България.
В поклонението участваха президентът на Република България Илияна Йотова, кметът на община Ивайловград Диана Овчарова, председателят на Съюза на тракийските дружества в България Красимир Премянов, областният управител на Хасково Тодор Иванов, генералният консул на Република България в Одрин Радослава Кафеджийска, кметове на общини, представители на държавни институции, на тракийски дружества от цялата страна, потомци на тракийски бежанци и много граждани.
В местността Илиева нива бе засадено „Дърво на паметта“, а в земята на мемориала бе положена „Капсула на паметта“ – послание към поколенията след нас.

Областният управител се запозна на място със състоянието на затворения мост до бившата керамична фабрика в Подкова

Областният управител на област Кърджали Бисер Николов и заместник-областният управител Георги Янев се запознаха на място със състоянието на затворения мост на река Чорбаджийска до бившата керамичната фабрика в Подкова. През януари тази година движението на всички моторни превозни средства по него беше забранено заради опасност от срутване. В двата му края са поставени бетонови блокове, които не позволяват навлизането на автомобили по него.
Мостът е част от републиканския път Момчилград – Подкова – Шопци – Домище – Кирково – Бенковски – Златоград. Движението в момента се осъществява по обходни маршрути през селата Подкова, Островец и Чорбаджийско. От това са потърпевши много населени места.
Съоръжението не е поддържано от години. Нуждае се от основен ремонт. Асфалтовата настилка е в много лошо състояние. Парапетите са корозирали, част от тях ги няма. Нарушена е целостта на някои колонии, други са подкопани. Под моста има дървесна растителност, която трябва да се почисти. На една от носещите греди има надпис 1939 – вероятно това е годината, през която е построен. Мести хора твърдят, че мостът потъва.
Какви са точно повредите и какъв ремонт трябва да се извърши трябва да кажат специалистите след пълно обследване.
Областният управител Бисер Николов ще постави проблема пред Агенция „Пътна инфраструктура“ и министъра на регионалното развитие и благоустройството Иван Шишков с настояване за спешен ремонт.

Областният управител Бисер Николов участва в официалното откриване на обновената сграда на Пожарната в Подкова

Вчера официално беше открита реновираната сграда на Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ /РСПБЗН/в Подкова. Лентата прерязаха областният управител на област Кърджали Бисер Николов, кметът на община Кирково Шинаси Сюлейман, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Александър Джартов, съветникът на министъра на вътрешните работи Николай Николов , директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ /РДПБЗН/ – Кърджали комисар Николай Кирилов и Ирена Палова – представител на фирма „БОРИ“ ЕООД, изпълнила строително-монтажните работи. Сред официалните гости бяха още заместник-областният управител Георги Янев, бившият директор на РДПБЗН Сергей Заимов, началникът на РУ на МВР в Кирково главен инспектор Сезгин Тасим.
Гостите бяха посрещнати от главен инспектор Румен Стоянов. Той рапортува на Александър Джартов за готовността на състава на Пожарната за откриване на реновираната сграда.
Водосвет отслужи енорийският свещеник отец Карамфил Алучев от православен храм „Св. цар Борис Михаил I-ви покръстител“ – Момчилград.
Скъпи мъже на честа, радвам се, наистина съм щастлив, днес е празник не само за Вас, но и за нас като представители на местната власт. Вие сте хора, които заслужавахте това внимание от държавата, каза в приветствието си Шинаси Сюлейман.
Николай Николов предаде на състава на Пожарната в Подкова от министъра на вътрешните работи Иван Демерджиев благопожелания за здраве, късмет и любов в семействата. Пожела им да се прибират живи и здрави при семействата си след дежурства.
Сигурен съм, че във Ваше лице местната власт в лицето на кмета на общината и в лицето на областния управител има едни истински професионалисти, на които може да се разчита по всяко едно време, изтъкна Александър Джартов.
Сградата на Пожарната в Подкова е обновена по проект „Въвеждане на мерки за енергийна ефективност в две административни сгради на РДПБЗН-Кърджали РСПБЗН-Ардино и РСПБЗН-Подкова“.
Танцова група „Луди млади“ при СУ „Отец Паисий“ в Кирково поздрави пожарникарите и присъстващите на церемонията.

Областният управител Бисер Николов участва с министър Иван Демерджиев в откриването на обновените сгради на Пожарната в Кърджали

Днес официално бяха открити обновените сгради на Пожарната в Кърджали по проект „Внедряване на мерки за енергийна ефективност в три административни сгради на РДПБЗН в Кърджали“. Лентата прерязаха министърът на вътрешните работи Иван Демерджиев, областният управител Бисер Николов, кметът на община Кърджали Ерол Мюмюн, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ Александър Джартов и директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ комисар Николай Кирилов. Общата стойност на проекта е 584 688 евро. С неговото приключване е постигната целта за прилагане на устойчиви и интегрирани високоефективни енергийни мерки и подобряване на енергийните характеристики на сградния фонд.
Сред гостите бяха още Емил Ганчев – заместник -министър на вътрешните работи, Николай Николов – съветник на министъра на вътрешните работи, Щерьо Милчев – директор на Областна дирекция на МВР, Георги Янев – заместник – областен управител, Сергей Заимов – бивш директор на РДПБЗН и Айджан Ахмед – кмет на община Черноочене. На церемонията присъстваха също представители на фирмата-изпълнител, на строителния надзор, на консултанта по енергийна ефективност, журналисти и граждани.
Свещеноиконом Николай Величков при Средновековен манастир „Свети Йоан Предтеча“ в Кърджали благослови и освети обновената база и съоръженията за пожарна безопасност.
В началото на приветствието си министър Иван Демерджиев честити на всички присъстващи 2 юни – Деня на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Конкретният повод да се съберем тук е изключително радостен – откриването на една от шестнадесетте сгради, които ще бъдат реновирани по Плана за възстановяване и устойчивост, и които ще Ви създадат условията, които заслужавате, за да упражнявате труда си – то не е труд, то е мисия, тя е ежедневна, високо ценена от всеки един от нас, както и от българските граждани. Впрочем Вие сте едно от малкото звена в системата на Министерството на вътрешните работи, което се ползва с обществено доверие и одобрение. Нашата амбиция и нашата цел е всяко едно звено да достигне това ниво на одобрение, каза Иван Демерджиев.

Областният управител Бисер Николов поднесе венец пред паметника на Христо Ботев в двора на Езиковата гимназия

Областният управител на област Кърджали Бисер Николов поднесе венец пред бюст-паметника на Христо Ботев в двора на Езикова гимназия „Христо Ботев“ по случай 2 юни – Ден на Ботев и на загиналите за свободата и независимостта на България.
Досега държавни и общински ведомства, учебни заведения, културни институции и неправителствени организации полагаха на 2 юни венци и цветя предимно пред Паметника на Освободителите в Градската градина. Областната администрация тази година нарушихме традицията. Отбелязваме 150- годишнина от гибелта на Христо Ботев. Езиковата гимназия „Христо Ботев“ е едно от най-елитните училища в Кърджали и областта.
За много бивши и настоящи възпитаници на гимназията гениалният поет, мислител и революционер Христо Ботев, е идол и пример за родолюбие за тях. Така ще бъде и при идващите поколения, каза Бисер Николов.
Венец пред бюст-паметника на Христо Ботев поднесе и народният представител от „Прогресивна България“ от Девети многомандатен изборен район – Кърджали Емине Гюлестан.
С едноминутно мълчание бе почетена паметта на героите, отдали живота си за свободата и независимостта на нашето отечество България.

Областният управител Бисер Николов гостува на пролетния празник на Припек

Областният управител на област Кърджали Бисер Николов бе гост на традиционния пролетен събор в с. Припек. Той поздрави жителите и гостите на селото по случай празника. „За мен е удоволствие, че днес съм тук сред Вас. Бил съм на много празници и събори, но като Вашия няма. В него сте съчетали минало, настояще и бъдеще. Повод да кажа тези думи ми дава богатата програма, която сте подготвили. Тя ни връща към фолклорните традиции, които Вие, с голяма любов, съхранявате и предавате на младото поколение“, каза в приветствието си от празничната трибуна Бисер Николов.


Той отбеляза единството и гражданската позиция на местните хора, като им припомни как преди години са защитили и спасили гимназиалния курс в тукашното училище. С това селото, което е една от българските крепости в Родопите, е спечелило симпатиите на цяла България.
Празникът уважи и заместник-областният управител Георги Янев.


Домакините бяха подготвили богата музикална програма с участието на детски, ученически, младежки и читалищни самодейни състави от Припек, Джебел, Кърджали, Крумовград и Дрангово. И малки, и големи бяха развълнувани от 6-годишния Никола от Припек, който изпълни песен за Капитан Петко войвода. Областният управител лично го поздрави. Концерт изнесе популярната родопска певица Росица Пейчева. Народното веселие, след обяд, продължи с оркестър „Чановете“ със солист Венета Хитова.

Областният управител Бисер Николов награди ученици, учители и дейци на културата

В навечерието на 24 май областният управител Бисер Николов награди 27 учители, 21 ученици и шестима дейци на културата от Кърджалийски регион. На церемонията в една от големите зали на администрацията присъстваха и заместникът му Георги Янев и главният секретар Събина Сюлюкчиева.
Сред удостоените бяха свещеноиконом Николай Величков, преподавател в Пловдивската духовна семинария „Св.св. Кирил и Методий“ и ръководител на Неделното училище при Средновековен манастир “Св. Йоан Предтеча” в Кърджали, поетесата Вилдан Сефер, актьорът от Театрално-музикален център Георги Алексиев, Сабрие Хюсеин от Регионалната библиотека „Н. Й. Вапцаров“, Габриела Щинова от РЕКИЦ „Читалища“, художникът Емил Пенчев, директорите на Регионален на Регионален исторически музей Милен Камарев, на на филиал „Любен Каравелов“ доц.д-р Елисавета Семерджиева, на Регионален център за подкрепа на процеса на приобщаващото образование Марияна Георгиева.
Награди получиха преподаватели и педагогически специалисти:
Иван Генев – старши учител целодневна организация – Център за специална образователна подкрепа„Д-р Петър Берон“ – гр. Кърджали;
Валерия Бошева – старши учител в начален етап в ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Кърджали;
Хюсние Али -учител по математика в ОУ ,,Васил Левски“ – Кърджали;
Невена Семерджиева – ръководител кабинет информационни и комуникационни технологии в ОУ ,,Св. Климент Охридски“ – Кърджали;
Кичка Георгиева – начален учител в ОУ ,,Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Глухар ;
Сеид Сеид – учител прогимназиален етап в ОУ ,,Св. Св. Кирил и Методий“ – с. Глухар;
Хабибе Еминова – учител Информатика и информационни технологии СУ „Отец Паисий“ – Кърджали;
Димитър Димов – учител по История и цивилизации СУ „Петко Рачов Славейков“;
Дюрие Махмуд – старши начален учител Средно училище „Йордан Йовков“ – Кърджали;
Кадрие Юсуфова – учител по География и икономика Средно училище „Васил Левски”, Ардино;
Сергей Караиванов – учител по История и цивилизации СУ „Отец Паисий“, Кирково;
Антония Димова – учител по История и цивилизации, изобразително изкуство СУ „Никола Й. Вапцаров“, Момчилград;
Ирина Йосифова – старши учител в Целодневна организация на учебния ден в СУ „Христо Ботев“, с. Чорбаджийско;
Несрин Салиф – учител по немски език, Езикова гимназия „Христо Ботев“- Кърджали;
Елван Осман – учител по английски език Езикова гимназия „Христо Ботев“- Кърджали;
Йозкан Камбер – учител, теоретично обучение ПГ „Васил Левски“- Кърджали
Георги Гарабедян – старши учител по професионално подготовка ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“ – Кърджали;
Светлана Мутева – учител по Физическо възпитание и спорт ПГ по електротехника и електроника „Капитан Петко войвода“ – Кърджали;
Фатме Тахир – учител по математика в ПГЕЕ „Капитан Петко войвода“ – Кърджали;
Инж. Павлина Бабачева – учител по професионална подготовка в ПГ по строителство ,, Христо Смирненски“ – Кърджали;
Стиляна Григориева – зам. директор по административно-стопанската дейност ПГИ ,,Алеко Константинов“- Кърджали;
Василена Москова – учител по математика, информационни технолиги, предприемачество и икономика в ПГ по селско и горско стопанство, Кърджали;
Нурай Юсуф – учител по немски език в ПГ по туризъм и хранително-вкусова промишленост ,,Св.Св. Кирил и Методий“ – Момчилград;
Севинч Еминова – старши учител по изобразително изкуство „Школа Палитра“ – Център за подкрепа на личностно развитие, ОДК – Кърджали;
Отличени бяха и ученици с постигнати високи резултати и достойно представяне на област Кърджали в престижни състезания и конкурси:
Мерт Хасан, 12 клас – Център за специална образователна подкрепа „Д-р П. Берон“, Кърджали;
Методи Славчев – ученик в 4 клас ОУ ,,Васил Левски“ – Кърджали;
Тимур Осман – ученик в 3 клас от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Кърджали;
Нилда Шериф – ученичка в 7 клас от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ – Кърджали;
Христо Георгиев – 8 клас, Средно училище „Йордан Йовков“ – Кърджали;
Демет Али – СУ „Отец Паисий“ – Кърджали;
Любомир Колев – 12 клас, СУ „Петко Рачов Славейков“ – Кърджали;
Дениз Емурлов – 9 клас, Средно училище „Васил Левски”, Ардино;
Ерсун Али – ученик в 8 клас, СУ „Отец Паисий“, Кирково;
Езги Ракиф – 11 клас, СУ“ Христо Смирненски“, с. Черноочене;
Берен Исмаил – 2 клас, СУ „Христо Ботев“, с. Чорбаджийско;
Деха Мехмедали – ученичка от 10 клас в Езикова гимназия „Христо Ботев“-град Кърджали;
Юлия Гочева – ученичка от 8 клас в Езикова гимназия „Христо Ботев“-град Кърджали;
Ерай Шабан -12 клас ПГ по Селско и горско стопанство, Кърджали;
Мерве Раиф – ученичка от 10 кл. На ПГ по строителство Хр. Смирненски гр. Кърджали;
Ефе Реджеб – 1 клас, ПГИ ,,Алеко Константинов“ гр. Кърджали;
Християн Йорданов – ученик в 12 Клас, ПГ по туризъм „Проф. д-р Асен Златаров“;
Неджахтин Тасим – ученик от 12 клас, ПГ по електротехника и електроника „Капитан Петко войвода“ – Кърджали;
Айджан Халил – 10 клас, ПГ по туризъм и хранително-вкусова промишленост „Св. Св. Кирил и Методий“ – гр. Момчилград;
Павел Панайотов – Школа по изобразително изкуство с ръководител Севинч Еминова 12 клас ЦПЛР – ОДК, Кърджали

Областният управител Бисер Николов посрещна френския посланик

Нейно превъзходителство Мари Дюмулен, посланик на Франция, посети Кърджали в петък и се срещна с областния управител Бисер Николов. Тя бе придружена от Люк Леви, директор на Френския институт в България и Съветник по сътрудничеството и културната дейност.
Гостите и домакинът обсъдиха въпроси от взаимен интерес в сферите на образованието, икономиката и културата. Припомнени бяха традиционните добри двустранни отношения и перспективите за реализирането на бъдещи съвместни проекти в област Кърджали.