Епизоотичната комисия набеляза мерки срещу навлизане на шапа и шарката в областта

Областният управител Здравко Тодоров свика на 26 март 2026 година заседание на областната епизоотична комисия в Кърджали поради усложнената обстановка територията на страната и наличието на заболяване по чифтокопитните животни (шап) в Република Гърция.
На срещата присъстваха и Гюрай Сюлейман – заместник областен управител; д-р Георги Грозев – директор на Областна дирекция по безопасност на храните; Тодор Митков – началник отдел в Областна дирекция по безопасност на храните; инж. Юксел Ибрям – главен експерт в дирекция АКРРДС при Областна администрация; инж. Пламен Цепенишев – инспектор по ЗН в Група ПКПД при РД „Пожарна безопасност и защита на населението”; Станимир Тодоров – полицейски инспектор в Областна дирекция на Министерство на вътрешните работи; Велизар Чаушев – началник в ГПУ – Момчилград; д-р Кадрие Христова – директор на дирекция в РЗИ – Кърджали и Антоанета Стоянова – заместник директор на Регионална дирекция по горите.
Д-р Грозев представи актуалната епизоотична обстановка в областта, България и съседните страни. Той подчерта, че заболяването шап по чифтокопитните животни е изключително опасно и води до значителни икономически загуби, особено в говедовъдството, поради продължителния възстановителен период, но вирусът все още не е навлязъл в континенталната част на Гърция.
Инж. Юксел Ибрям запозна присъстващите с писмо на д-р Ангел Мавровски – изпълнителен директор на Българска агенция по безопасност на храните, касаещо задълженията на местните власти и мерките за контрол върху селскостопанските животни.
Областният управител информира за проведена на 16 март 2026 г. онлайн работна среща с д-р Ангел Мавровски, на която са обсъдени актуални мерки за ограничаване на риска от разпространение на заболяванията шап и шарка по животните.
Епизоотичната комисия набеляза мерки за предпазване на областта и страната от навлизане на заболяванията шап и шарка от Република Гърция и Република Кипър. Те включват:

  • Въвеждане на задължителна проверка на всички пратки с едри преживни животни, дребни преживни животни, свине и други възприемчиви на заболявания от категория „А“ чифтокопитни животни на бившите ГКПП по българо-гръцката граница на определени за целта оперативни площадки за извършване на официален ветеринарномедицински контрол вкл. клинични прегледи а при необходимост вземане на проби, както и проверка на документи
  • Директорът на Областна дирекция по безопасност на храните – Кърджали да организира изпълнението на заложените дейности и контрола по всички точки от Заповедта на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните, включително и засилен клиничен надзор, извънредни проверки и контрол на биосигурността в животновъдните обекти в Кърджали, като рискова област, поради близостта си до Република Гърция.
  • Да се напомни на кметовете на общините за въведените ограничения за провеждане на пазари, изложби, събори и други събития със струпване на животни (с изключение за някои животни) до изрична отмяна на мярката.
  • Да се напомни на кметовете на общините за отреждане на терени за загробване на животински продукти за тези, които все още нямат.
  • Да се напомни на животновъдите за предприемане мерки за недопускането на шарка по дребните преживни животни.
  • Да се свикат и общинските епизоотични комисии.

Областна администрация и МВР съгласуваха общи действия за изборите

Областният управител Здравко Тодоров посрещна в сряда ръководителите на районните управления на МВР, водени от директора на ОДМВР-Кърджали старши комисар Щерьо Милчев и неговия заместник комисар Стефан Караиванов. На заседанието присъства и зам.областният управител Гюрай Сюлейман.

Темата на разговора бе подготовката за предстоящите на 19 април 2026 г. предсрочни парламентарни избори. Изразено бе желанието на двете държавни институции да направят всичко необходимо за нормално протичане на вота на гражданите. Всички структури ще работят в синхрон и координация.

Здравко Тодоров изрази своята убеденост, че органите на реда ще проявят висок професионализъм за гарантиране на сигурността в региона и безкомпромисно отношение срещу всеки опит за изкривяване на вота.

Двете страни се уточниха да провеждат регулярни срещи.

В Електрониката откриха Център за високи постижения

Областният управител Здравко Тодоров откри новосъздадения Център за високи постижения в Професионалната гимназия по електротехника и електроника „Капитан Петко войвода“ в Кърджали. Той преряза лентата заедно с Наталия Михалевска, зам.-министър на образованието и науката; Веселина Тихомирова, зам. кмет на общината; Ангелина Костова, началник на Регионалното управление по образование, и директорката на училището инж. Антоанета Сендова.
На тържеството присъстваха представители на бизнес-организации, фирми-партньори на Електрониката в дуалното обучение и ръководители на учебни заведения от областта.
Инж. Антоанета Сендова обясни, че се приключва реализацията на три стратегически инвестиции, реализирани по Националния план за възстановяване и устойчивост, на обща стойност над 5 милиона евро. Освен изграждането на Центъра за високи постижения, в обучението на младите хора започва да действа и разширен и модерно оборудван STEM кабинет и ремонтирано и рехабилитирано общежитие към гимназията. Тя благодари на всеотдайния екип на училището, както и на предишните му ръководители.
Областният управител Здравко Тодоров пожела на учениците да трупат знания в новата училищна среда, предлагаща съвременно професионално образование, базирано на технологии, иновации и устойчиво развитие, която е най-добрата в областта.
След официалната част гостите разгледаха кабинетите и работилниците, където възпитаниците на училището демонстрираха своите умения и възможностите на новата техника.

Областният управител и ръководството на ВиК обсъдиха новата цена на водата

Областният управител Здравко Тодоров, който е и председател на Асоциация по ВиК на обособената територия, покани ръководството на „ВиК“ ООД-Кърджали, за да изрази своята тревога от възникналото напрежение сред жителите на областта, свързано с увеличената цена на водата.

Срещата с Фахри Мустафа, гл.инженер, Антоанета Овчарова, юристконсулт, и Донка Тодорова, гл.счетоводител, се проведе на 23 март 2026 година. На нея присъства и Петър Захариев, гл.секретар на Асоциацията по ВиК.

Домакинът изрази своите притеснения от някои данни в отчета на водното дружество и зададе куп въпроси, свързани с размера на загубите, списъчния състав, инвестициите и кредитите. Той призова ръководството на фирмата към по-голяма прозрачност и публичност, за да може обществеността да се запознава своевременно с планираните промени.

Гостите припомниха, че дейността на дружеството, цените и качеството на услугите се регулира Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Настоящото увеличение на услугите е определено от разработения бизнес план за периода 2022–2026 г. Той е съгласуван от всички членове на Асоциацията по ВиК в област Кърджали на заседание на общото събрание, в което членуват всички общини, през ноември 2022 г. Липсата на ценова актуализация би довела до нарушаване на финансовия баланс на дружеството и до риск от неизпълнение на задълженията по поддръжка и развитие на ВиК системите.

Отлагането на новите цени, които влязоха в сила от 1 март 2026 година, вместо на 1 януари т.г., е довело до големи загуби за предприятието.

Представителите на «ВиК» ООД обясниха проблемите в различните населени места и общини, както и усилията на екипа в подобряване на качеството на услугата. Споделиха някои от успешните проекти, реализирани в региона през последните години, както и необходимостта от още по-големи инвестиции.

Областният управител Здравко Тодоров се ангажира да окаже подкрепа и съдействие за реализиране на нови инвестиции във ВиК инфраструктурата в региона.

ПРОВЕЖДАНЕ НА 78-МИ НАЦИОНАЛЕН ТУРИСТИЧЕСКИ ПОХОД ПО ПЪТЯ НА БОТЕВАТА ЧЕТА „‘КОЗЛОДУЙ-ОКОЛЧИЦА“, 2026 Г.

Областна администрация Враца за поредна година организира една от най-мащабните туристически инициативи, а именно Националния туристически поход по пътя на Ботевата чета, „Козлодуй – Околчица“, който се провежда в периода 27 май – 2 юни.
Писмени заявки за участие се подават на ел. поща на Областна администрация Враца obl-vr@vratsa.government.bg или на адрес: гр. Враца, 3000, бул. „Демокрация“ № 1, като крайният срок за ученическите групи е 08.05.2026 г.

Подробно може да се запознаете с инициативата от следните документи:

Валията на Одрин посрещна заместник областния управител на Кърджали

Гюрай Сюлейман, заместник-областен управител на област Кърджали, взе участие във вечерната ифтар-програма, организирана от валията на Одрин Юнус Сезер.
На тържеството в митническа зона Капъкуле във вторник присъстваха още кметът на Одрин, депутати от региона на Одрин в парламента на Република Турция, генералният консул на Република България в Одрин Радослава Кафеджийска, кметовете на Свиленград и Любимец, областният управител на Хасково Гинка Райчева, директорите на гранична полиция и митниците от двете страни, председателят на Търговско-промишлена палата-Одрин.
“Вечерята е израз на подкрепа към служителите, работещи в една от най-натоварените гранични пунктове в света. Участието на представители от българската страна показва добросъседството и координацията при пропусквателния режим. Също така създават основа за още по-тясно сътрудничество в бъдеще”, каза Юнус Сезер.
От своя страна, Гюрай Сюлейман благодари за поканата, отравена към областния управител на Кърджали Здравко Тодоров, и заяви: «Област Кърджали винаги е била пример за съжителство, толерантност и уважение между различните култури и религии. Тези ценности ни обединяват и ни дават увереност, че чрез диалог и взаимно разбиране можем да изграждаме по-добро бъдеще за нашите общности”.

Областната комисия обсъди четири предложения за ремонт на военни паметници

На 13 март 2026 г. в Областна администрация Кърджали се проведе заседание на комисията  „Военни паметници“ с председател Здравко Тодоров – областен управител, и секретар Николай Мишовски – главен експерт.

На срещата присъстваха: Радослав Симеонов – представител на Министерство на отбраната; подполковник Николай Александров – началник на Военно окръжие; Димитър Разкалински – заместник председател на Областния съвет на съюз на ветераните от войните; Бойко Бенеков – председател на Областния съвет на съюза  на офицерите и сержантите от запаса и резерва; Ани Иванова – главен специалист във Военен клуб, инж. Виолета Димитрова – главен експерт в Областна администрация, Кърджали; Ганчо Костадинов –  главен специалист в Община Ардино; Исмаил Сали – младши експерт в Община Кирково;  Калина Гинева – старши специалист култура и обредна дейност в Община Крумовград;  Христо Момчев – главен специалист в Община Кърджали и Халим Шакир – специалист ОМП в Община Черноочене.                          

Бяха разгледани и обсъдени четири предложения, постъпили от общините, за  финансиране на ремонта на военни паметници, нуждаещи се от рехабилитация или възстановителни дейности.

От Община Ардино ще кандидатстват за Паметна плоча на военния летец кап. инж. Никола Банков Николов, загинал при изпълнение на служебния си дълг по време на учебен полет на 7 юни 1975 година. Обектът се нуждае от ново укрепване на постамента и възстановяване на оградата. Необходимите финансови средства за реализиране на ремонта възлизат на 3 413,33 евро.

Исмаил Сали от Община Кирково представи на присъстващите предложението за ремонт и освежаване на Паметна плоча-чешма на загиналия в отечествената война 1944-1945 г. редник Йосиф Минчев Иванов. Паметникът се намира в село Джерово. Ще кандидатстват за 4 751,88 евро.

Калина Гинева от Община Крумовград представи на присъстващите предложението за почистване и облагородяване на Паметник на загиналите през 1913 година в село Аврен на стойност 8 302,18 евро.

Христо Момчев от Община Кърджали представи на присъстващите предложението за ремонтно-възстановителни дейности на Паметни плочи на загиналите през Балканската война (1912-1913 г.), находящи се в градската градина при Паметника на Освободителите, на стойност 7 392,00 евро.

Областната комисия реши, че паметникът, предложен от община Крумовград, не е военен паметник по смисъла на чл. 4, ал. 1 от  Закона за военните паметници, поради което го изключи от Националния регистър на военните паметници и Областния регистър на военните паметници.

За останалите три искания се даде допълнителен срок за извършване на необходимите корекции, за да може те да бъдат предложени за финансиране.

Областният управител излезе със становище за увеличената цена на водата

Областният управител Здравко Тодоров, който е и председател на Асоциацията по ВиК в Кърджали, излезе със становище за увеличената цена на водата. От 1 март 2026 г. Комисията за енергийно и водно регулиране /КЕВР/ определи нарастване спрямо предходната година с близо 14 процента на услугата, съгласно представения бизнес план на фирмата-оператор – „ВиК“ ООД.
Още на 16 ноември 2022 година общото събрание на Асоциацията по ВиК е одобрило последователното поскъпване за периода до 2026 г., като са гласували неговите членове – представители на държавата и на общини от област Кърджали.
Според Бизнес плана цената на ВиК услугите за куб. м за 2026 г. е била планиран, за 4.92 лв. (2.52 евро) с ДДС на куб.м А КЕВР е приела с Решение № Ц-36 от 19.12.2025 г. стойност от 5.188 лв. (2.65 евро).
След като се запозна с всички данни, областният управител счита, че приетото увеличение е значително и поражда въпроси относно неговата обоснованост, особено в контекста на установените проблеми и продължаващото неизпълнение на част от задълженията на ВиК-оператора по Договора за стопанисване, поддържане и експлоатация на ВиК системите и съоръженията и предоставяне на ВиК услуги (Договора), сключен с Асоциацията по ВиК.
Предвид всичко изложено, както и множеството установени и продължаващи случаи на неизпълнение на договорни задължения от страна на ВиК оператора, областният управител определя увеличението на цената на ВиК услугите към настоящия момент като преждевременно и недостатъчно обосновано.
В тази връзка считам за необходимо приетото увеличение да бъде отложено до предприемането на конкретни и ефективни мерки за отстраняване на констатираните проблеми и за гарантиране на изискваното качество на предоставяните услуги. Убеден съм, че интересът на потребителите и осигуряването на надеждно и безопасно водоснабдяване следва да бъдат водещи при вземането на решение по този въпрос, обобщава Здравко Тодоров в специално становище до обществеността, общините и заинтересованите институции.
Целият текст е публикуван в официалния сайт на Областна администрация-Кърджали (тук).

Откриха изложбата „Станка и приятелки», областният управител присъства на събитието

Областният управител Здравко Тодоров присъства на откриването на изложба в художествена галерия «Станка Димитрова», състояло се в четвъртък. С експозицията „Станка и приятелки“ организаторите отбелязват 30 години от кончината на създателката и дългогодишна директорка на културната институция. В изложбата са включени непоказвани нейни творби, както и картини на известните български художнички Лика Янко, Лиляна Русева, Вера Недкова, Дора Бонева, Василка Монева и др. От местните автори са представени Павлина Чукич и Пенка Атанасова.

Присъстващите любители на изкуството и творци си спомниха за неуморната колекционерка, отдала сили и любов, за да има Кърджали един от най-богатите фондове на художествени произведения в България.

На събитието присъства и Ирена, племенница на Станка Димитрова. Тя получи поздравления и цветя, с които кърджалийци показаха своята почит и респект към именитата й сродница. Букет й връчи и областният управител Здравко Тодоров.

Областният управител се срещна с директора на НОИ-Кърджали

Областният управител Здравко Тодоров се срещна с директора на Териториално поделение на Националния осигурителен институт /НОИ/ в Кърджали Свилена Янчина.
Двамата обсъдиха качеството на обслужване на гражданите и проблемите на служителите, както в централния офис, така и в клоновете на институцията в Ардино, Кирково, Крумовград и Момчилград.